Elektrody2023-01-18T09:54:50+01:00

Zasady doboru elektrod

Czym jest RWMA?

RWMA jest skrótem od Resistance Welder Manufacturer’s Association – organizacji podlegającej pod American Welding Socity (AWS). Jej celem jest promowanie zgrzewania oporowego i jego rozwój. Zastosowanie RWMA i numeru jest odniesieniem do ich norm i pozwala na jednolity system klasyfikacji do definiowania stopów stosowanych w elektrodach do zgrzewania rezystancyjnego.

Jaka elektrodę zastosować do mojego projektu?

Najlepszą opcją jest upewnienie się, że elektroda za pomocą której połączysz dwa elementy, jest do tego przystosowana. Na przykład, nie powinieneś zgrzewać elementów z miedzi za pomocą elektrody miedzianej, ponieważ spowodowałoby to przywieranie i zgrzewanie elektrod do elementów, które zgrzewasz. Dodatkowo, jeśli zastosujesz właściwe elektrody i będziesz o nie dbał, można wyeliminować przywieranie, co w konsekwencji spowoduje, że konserwację elektrod będzie można prawie wyeliminować.

Zdjęcie elektrodyOpisMetale, które możesz zgrzewać
RWMA1

Stop miedzi i kadmu

Twardość Rockwella 70B, 90% przewodności. Powszechnie stosowany stop elektrod do zgrzewania. Najtańszy materiał spawalniczy.

RWMA2

Stop miedzi i chromu

Twardość Rockwella 83B, 85% przewodności. Używany podczas zgrzewania stali, niklu i materiałów oporowych.

Aluminium, Molibden, Nichrom, Nikiel, Niob, Stal galwanizowana, Nitinol, Brąz fosforowy, Inconel, Platyna, Kanthal, Srebro, Kovar, Stal nierdzewna, Tytan, Wolfram,
RWMA 3

Stop miedziowo-kobaltowo-berylowy

Twardość Rockwella 100B, przewodność 48%.
Głównym zadaniem jest zwiększenie żywotność elektrody i użycie jej z dużymi siłami. Do zgrzewania elementów oporowych.

Aluminium, Molibden, Nichrom, Nikiel, Niob, Stal galwanizowana, Nitinol, Brąz fosforowy, Inconel, Platyna, Kanthal, Srebro, Kovar, Stal nierdzewna, Tytan, Wolfram,
GLIDCOP

Miedź zmieszana  z cząsteczkami tlenku glinu

Twardość Rockwella 68B, przewodność 92%. Podobna wydajność do RWMA 1 i 2, ale o dużej wytrzymałości i żywotności elektrody. Elektroda odporna na zmiękczanie termiczne. Stosowana jako elektrody do zgrzewania pakietów baterii EL BATT.

Aluminium, Molibden, Nichrom, Nikiel, Niob, Stal galwanizowana, Nitinol, Brąz fosforowy, Inconel, Platyna, Kanthal, Srebro, Kovar, Stal nierdzewna, Tytan, Wolfram, Stop berylowo-miedziowy, Mosiądz, Złoto,
RWMA 11

Stop miedzi i wolframu

Twardość Rockwella 99B, przewodność 46%. Używany głównie do zgrzewania metali szlachetnych i stopów miedzi. Ma wyższą wytrzymałość niż RWMA 1 i 2, ale nadaje się do obróbki mechanicznej do niestandardowych kształtów.

Srebro
RWMA 13

Wolfram

Twardość Rockwella 70A, 32% przewodności. Nie można jej obrabiać, aby pasowała do określonego kształtu, ale można ją szlifować i ostrzyć do pewnego momentu. Przydatny do zgrzewania miedzi,
mosiądzu i ich stopów. Najwyższa odporność na ciepło i wytrzymałość mechaniczna spośród wszystkich elektrod.

Stop berylowo-miedziowy, Mosiądz, Miedź, Złoto
RWMA 14

Molibden

Twardość Rockwella 90B, 31% przewodności. Można obrabiać w celu tworzenia elektrod o niestandardowych kształtach. Używany głównie do zgrzewania miedzi, złota, srebra oraz ich stopów.

Stop berylowo-miedziowy, Mosiądz, Miedź, Złoto
Przejdź do góry